Write it down

Często w głowie mamy mnóstwo nieuporządkowanych myśli, najwięcej wtedy, kiedy zaczynamy jakiś projekt i nie wiemy od czego zacząć. Na pewno znacie już magiczny wynalazek, który potrafi te myśli uporządkować… Kartka i długopis często są nieodłącznym atrybutem osób, które projektują jakąś część systemu od zera. Przynajmniej ja, nie wyobrażam sobie uporządkowanie architektury systemu bez wcześniejszego narysowania go sobie na kartce. No właśnie, ale kartki często również mają swoje ograniczenia, przeważnie dlatego, że są zbyt małe i często się mieszają. Można rysować sobie poszczególne części na oddzielnych kartkach, ale wprowadza to zamieszanie i po pewnym czasie już sami nie wiemy co gdzie miało być. Idealnym materiałem na który możemy przelać swoje myśli jest więc tablica. Tak, to co towarzyszyło nam od podstawówki zdaje się, że będzie towarzyszyć jeszcze długi czas. Sam mam w domu jedną tablicę suchościeralną i muszę przyznać, że pomogła mi już z nie jednym problemem. Wystarczy zapisać go na tablicy, a problem sam się rozwiąże :)

whiteboard

Inwestycja w tablicę szybko się zwraca, zwłaszcza jeśli jesteś jeszcze na studiach. W pracy zawodowej rzadko mamy do czynienia z tworzeniem projektu kompletnie od zera, często są to przeróbki istniejącego systemu bądź naprawa błędów. Na uczelni natomiast musimy projektować nowe systemy praktycznie kilka razy w semestrze, wtedy rozrysowanie sobie komponentów i połączeń między nimi na prawdę się przydaje. Niestety tablice mają również swój zasadniczy minus. Są duże i nie wyglądają zbyt ładnie jeśli przykręcimy taką tablicę w salonie, poza tym o ile mieszkamy w domu bądź własnym mieszkaniu możemy sobie wiercić w ścianach do woli, natomiast jeśli wynajmujemy jakieś mieszkanie może być z tym problem. Niedługo sam będę chyba musiał zostawić swoją tablicę w domu i przeprowadzić się do czegoś innego… Dlatego właśnie zacząłem zastanawiać się, co może zastąpić mi tablicę w bloku?

quadpen_p2020_midi_jpg
Jedyną myślą jaka mi się nasunęła, to tablet. Nie taki tablet, który Microsoft, czy Samsung chciałby sprzedać, chodzi mi o graficzny tablet. Jako, że będzie on służył głównie do robienia prostych rysunków nie potrzebowałem jakiegoś super wypasionego za kilka tysięcy, znalazłem fajny tablet Pentagram QuadPen 2, który spełnia wszystkie moje wymagania i kosztuje w granicach 100zł. Na razie jestem w fazie testowania, ale już zaczynam się do niego przyzwyczajać, jest bardzo cienki, dzięki czemu nie wadzi mi na biurku. Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że rysuje mi się na nim dużo gorzej niż na papierze czy tablicy, ale mam nadzieję, że to kwestia przyzwyczajenia. Duży plus należy się również nowemu OneNote’owi, dzięki któremu można w bardzo łatwy i przyjemny sposób robić notatki odręczne grupować je w zeszytach i kategoriach. Poza tym przestrzeń ‘kartki’ w one note jest nieograniczona, więc można robić na prawdę duże wykresy i to od razu w wersji cyfrowej.

Post ten miał na celu zachęcić Was do spróbowania przelewania swoich myśli na tablicę, na kartkę bądź też bezpośrednio do komputera za pomocą tabletu. A może już korzystacie z tych albo innych narzędzi do rozpisywania swoich projektów? Dajcie znać w komentarzach, co o nich myślicie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.