Windows 8 Extensions

Już jakiś czas temu udostępniłem na github’ie projekt o nazwie Win8Extensions, w którym miałem umieszczać klasy, które mogą się przydać podczas pisania aplikacji na Windows 8. Na razie aplikacje Windwos Store, które stworzyłem można liczyć na palcach jednej ręki, natomiast z doświadczenia wiem, jakie klasy są zawsze potrzebne podczas pisania tego typu aplikacji. Stworzyłem ten projekt również po to aby zobaczyć co inni myślą o moim kodzie. Jeśli ktoś zajrzy w kod z chęcią wysłucham co powinienem poprawić… Oczywiście komentarze staram się pisać, ale ciężko mi to idzie ;)

W projekcie tym możecie znaleźć przede wszystkim różnego rodzaju konwertery, które nie są tworzone tworzeniu nowego projektu Windows Store, a które mogą się przydać. Między innymi ObjectToVisibilityConverter, który sprawdza czy obiekt jest pusty (null) i jeśli tak zwraca Visibility.Collapsed. W ten sposób możemy ukryć na ekranie ramki, które mają wyświetlić obiekt, ale tylko jeśli nie jest on pusty.

Inną ciekawą klasą, która może zainteresować programistów Windows Store Apps jest ApplicationDataSerializer, który za pomocą jednej funkcji zapisuje i odczytuje wybrany obiekt z i do podręcznej pamięci programu. Obecnie korzysta on z seriazliacji do json’a, natomiast łatwo go przerobić tak aby serializował do xml’a.

Z biegiem czasu, jeśli jeszcze będę pisał aplikacje na Windows 8 będę starał się dodawać nowe rzeczy do biblioteki, może jakieś nowe kontrolki… już nawet mam kilka pomysłów co to mogłoby być. Niczego jednak nie obiecuje, bo jest to jednak projekt robiony w wolnym czasie, więc może być różnie.

Tak jak pisałem wcześniej, jest to moja pierwsza biblioteka OpenSource, więc jeśli ktoś będzie miał jakieś opinie lub pomysły co można tam jeszcze uwzględnić, niech do mnie napisze. No i oczywiście zachęcam do korzystania z tych klas w swoich własnych projektach.

Win8Extensions na GitHub

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.