Ewolucja Windows Phone

Od kilku dni mam przyjemność bawić się najnowszą aktualizacją Microsoftu na systemy mobilne, czyli wp_ss_20140522_0001-180x300Windows Phone 8.1. Muszę powiedzieć, że to dla mnie ogromny przeskok, ponieważ nie miałem okazji użytkować, na co dzień poprzedniej wersji (8.0). Przesiadka z 7.8 na 8.1 robi na prawdę ogromne wrażenie. Na pierwszy rzut oka widać podobieństwa do Windows 8.1, o których trochę później.
Na początek zmiana, która najbardziej rzuca się w oczy, czyli dodatkowa kolumna na swoje kafelki. Dzięki temu odblokowując telefon widzimy o wiele więcej informacji niż we wcześniejszych wersjach. Muszę przyznać, że na początku najmniejsze kafelki wydawały mi się zbyt małe i ciężko jest czasami w nie trafić, ale po pewnym czasie można się przyzwyczaić i już tak nie przeszkadza. Nie polecam ustawiać tych małych kafelków w prawym górnym rogu, bo czasami trudno tam sięgnąć ;) Ciekaw jestem tylko jak będzie wyglądać to na telefonach z mniejszym ekranem, czy tam miniaturowe kafelki zdadzą egzamin.
Następnym ukłonem w stronę użytkowników, jest centrum powiadomień, o które wiele osób się upominało. Centrum powiadomień zbiera wszystkie notyfikacje, które wcześniej były pokazywane w formie toastów. Dodatkowym plusem jest możliwość ustawienia sobie 4 skrótów, do najczęściej wykonywanych akcji. Na chwile obecną mamy 11 akcji, niestety zewnętrzne aplikacje nie mogą się podpiąć pod te skróty, więc niestety zostanie to w miarę ułomne.

wp_ss_20140522_0005-300x213Jeśli chodzi o same aplikacje to dostajemy całą paletę aplikacji, dostępnych już na Windows 8.1, takich jak PDF Reader, Finanse, Wiadomości, Pogoda itp. wydaje mi się jednak, że były one już dostępne w Windows Phone 8, więc nie będę się zbytnio o nich rozpisywał. Nowinką, na którą wszyscy czekali jest za to Cortana, która jak sama o sobie mówi jest naszym prywatnym asystentem, który stara się ułatwić nam pracę z telefonem.

wp_ss_20140522_0007-300x103Czy tak jest na prawdę? Mam podzielone zdanie, przede wszystkim muszę wspomnieć że Cortana jest jeszcze w fazie beta, więc rozumiem, że wiele rzeczy jeszcze programiści w Microsoft ją nauczą. Na razie poza rzeczami pokazanymi na konferencji build ciężko znaleźć chwile, żeby Cortana nas zaskoczyła. Większość zapytań wrzuca do binga i wyszukuje. Natomiast świetnie radzi sobie ze wszelkiego rodzaju datami i przypomnieniami. Świetną rzeczą jest możliwość przypomnienia o czymś następnym razem, gdy będziemy rozmawiać z daną osobą. Widać również, że Microsoft nauczył się w końcu, że wielka potęga drzemie w programistach i dał możliwość integracji własnych aplikacji z Cortaną.

Jeśli chodzi o sam wygląda aplikacji, to też został trochę zmieniony. Znaną już wszystkim Panoramę, zastąpił Hub, który jest w zasadzie tym samym, tylko inaczej wystylizowanym i pozwalającym na pokazanie większej ilości contentu. Poniżej stara panorama z lewej i nowa kontrolka z prawej.

wp_ss_20140522_0004-180x300wp_ss_20140522_0008-180x300

To tyle, jeśli chodzi o stronę użytkową nowego systemu, jeśli chodzi o stronę programistyczną to zmian jest o wiele więcej i
sam jeszcze nie znam wszystkich. Dopiero zaczynam oglądać nowości na różnych prezentacjach i samplach. Jak to zwykle przy nowych produktach Microsoft nakręcił już Building Apps for Windows Phone 8.1 Jump Start, czyli kurs online przedstawiający tworzenie aplikacji na Windows Phone 8.1 praktycznie od podstaw. Można go już oglądać na Channel 9.

Podsumowując moje kilkudniowe przygody z Windows Phone 8.1. Cieszę się, że Microsoft przestał robić rewolucje w swoich systemach a zaczął proces ewolucji. Dzięki temu miejmy nadzieję czekają nas dojrzałe systemy Windows 9 i Windows Phone 9.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.