Czemu używać git-a nawet jeśli nie potrzebujesz zdalnego repozytorium?

Jestem przekonany, że wielu z was (programistów) posiada swoje własne projekty, rozwijane „po pracy”. Proces, w jakim nad nimi pracujecie jest prawdopodobnie zupełnie inny, niż ten wyuczony w pracy. Jeśli byłby taki sam, to nie byłoby frajdy z rozwijania czegoś własnego, prawda? Mimo, że istnieje wiele darmowych systemów (bitbucket, visualstudio) pozwalających na założenie swojego własnego systemu kontroli wersji i przechowywania swojej aplikacji w chmurze, to nie zawsze wydaje się warte zaśmiecanie internetu swoimi małymi projekcikami, a prawdopodobieństwo, że padnie nam dysk jest raczej niewielkie. Wtedy większość osób po prostu umieszcza swoją aplikację w folderze i pracuje nad nią, czasami nawet tygodniami. Zdarzają się czasami nawet chwile, że dodając nową funkcjonalność zapędzamy się na tyle w programowaniu, że czasami chcielibyśmy wrócić do wcześniejszej wersji, ale cóż, przecież Windows nie wersjonuje plików. Otóż dla tych, którzy spotkali się z taką sytuacją, mam wskazówkę, jak nie powtórzyć tego błędu w przyszłości. Tą wskazówką jest jedna komenda odpalona w wierszu poleceń.

git init

8 znaków (licząc spacje) i tworzymy własne repozytorium. Nie potrzebujemy konta, ani połączenia z internetem. Jedyne, co potrzebujemy to zainstalowany git na naszym komputerze. Dla Windowsa możecie go pobrać ze strony git-scm. Przed pierwszym commitem polecam dodać plik .gitignore, który wykluczy z repozytorium niepotrzebne pliki takie jak pliki exe, czy dll. Możecie pobrać już wygenerowany plik pod swoje własne środowisko na stronie gitignore.io. Po dodaniu tego pliku wpisujemy komendę:

git add .
git commit -a -m "this is init commit"

Możemy się już cieszyć swoim własnym prywatnym repozytorium. Więcej informacji, co możecie zrobić z takim repozytorium znajdziecie w darmowej książce Pro Git.

Podglądanie historii commitów za pomocą git log

Dodam tylko, że jeśli w pewnym momencie będziecie chcieli swoje prywatne repozytorium wrzucić na githuba lub inny serwer i podzielić się ze znajomymi, nie ma nic prostszego.

git remote add origin 'remote-repository-URL'
git remote -v
git push origin master

Pozdrawiam i życzę miłego korzystania z gita 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.